Jak dostat e-shop do výsledků vyhledávání?

Je třeba rozlišovat několik druhů výsledků vyhledávání. Prvním jsou tzv. fulltextové vyhledávače typu www.google.com nebo www.seznam.cz. Další variantou jsou katalogy jako například www.firmy.cz apod. Poslední variantou jsou pak specializované vyhledávače a srovnávače zboží jako třeba www.zbozi.cz nebo www.heureka.cz 

1) Fulltextové vyhledávače
Tyto vyhledávače používají vlastní automatické prográmky, které navštěvují internetové stránky a stahují z nich obsah, který poté řadí ve výsledcích vyhledávání. Pokud je Váš e-shop zcela nový a doména byla registrována nově pak se vyplatí alespoň hlavní vyhledávače www.seznam.cz a www.google.cz navštívit a informovat je o tom, že Vaše stránka vznikla. Návštěva jejich robota bude mnohem dříve a dříve se tak Vaše stránka objeví ve výsledcích vyhledávání.

Přidání stránky provedete na adresách:
https://search.seznam.cz/pridej-stranku
https://support.google.com/webmasters/answer/1352276

Fulltextové vyhledávače jsou zdarma a výsledky vyhledávání nelze zaplatit. Pořadí výsledků vyhledávání záleží zjednodušeně na tom jak kvalitní je Vaše stránka na internetu. Kvalita stránky neboli její Rank se počítá zjednodušeně tak, že čím více a čím kvalitnějších stránek (s vyšším Rankem) odkazuje na tu Vaši, tím vyšší Rank Vaše stránka získává. Toto je velmi zjednodušeno, tímto oborem optimalizace stránek se zabývají celé profesionální týmy a související činnosti se nazývají SEO (search engine optimalization).

Chcete optimalizovat Váš e-shop pro vyhledávače? Stáhněte si náš e-book o SEO optimalizaci. Pro zákazníky WebCzech je zdarma k dispozici ZDE. 

2) Katalogy
Druhou variantou jsou tzv. katalogy. Zde je možné umístit zápis Vaší společnosti nebo e-shopu s odkazem na Vaše stránky. Zápisy jsou placené nebo neplacené podle konkrétního katalogu. Tyto katalogy slouží zejména jako zdroj zpětných odkazů pro SEO optimalizaci (viz. výše). Specializované katalogy mohou sloužit i jako zajímavý zdroj návštěvnosti e-shopu.

3) Srovnávače zboží
Tyto vyhledávače umožňují propojit e-shop s vyhledávačem a sami si následně importují prodávané položky a zobrazují je ve výsledcích vyhledávání. Zároveň slouží i jako zpětné odkazy na Váš e-shop. Elektronický obchod Vám nabízí možnost vložit Vaše zboží do katalogu zboží v elektronických obchodech. Ve všech těchto katalozích musíte provést registraci Vašeho e-shopu a zadat adresu, kde se nachází XML soubor (tzv. XML FEED) s vygenerovaným zbožím. Vzhledem k tomu, že každý katalog má jiné požadavky na strukturu tohoto xml souboru, není v našich silách vytvářet pro každý z katalogů individuální generátor. Z toho důvodu poskytujeme generované XML soubory k nejpoužívanějším katalogům zboží (zbozi.cz, heureka.cz, google.com) a jeden "univerzální xml feed", který neobsahuje žádné specifické elementy a může (ale nemusí) fungovat v některém z ostatních katalogů zboží.

URL adresy, na kterých se vyskytuje seznam produktů pro export na katalogy zboží, se nachází v administraci v sekci Marketing -> XML Feed Na těchto adresách se bude xml soubor generovat sám, není potřeba žádná Vaše akce. Do xml feedu, se negeneruje zboží, které má nastavenu dostupnost která neumožňuje nákup zboží (více informací v sekci Dostupnosti). 

Co po Vás budou katalogy zboží při registraci vyžadovat?
- URL feedu: najdete v administraci shopu v sekci Marketing -> XML Feed
- Název obchodu: zadejte jméno shopu, které se má u Vašeho zboží zobrazovat (např. Levné tonery)
- URL obchodu: jedná se o URL adresu vašeho e-shopu (např. http://www.levne-tonery.com)

Adresy, některých katalogů zboží: 

Česká republika 

http://www.zbozi.cz
http://www.jyxo.cz
http://www.heureka.cz
http://www.srovnavadlo.cz
http://www.onlinezbozi.cz/
http://www.hledejceny.cz/
http://www.cenyzbozi.cz/
http://www.srovname.cz/
http://www.seznamobchodu.cz/
http://www.srovnejcenu.cz
http://www.monitor.cz
http://ishopy.eu/
http://sprava.zbozi.jyxo.cz/
http://www.srovnanicen.cz/
http://zbozi.portik.cz/ http://www.usetrim.cz/
http://www.najduzbozi.cz/
http://www.naakup.cz/
http://obchodyatlas.centrum.cz/
http://www.seznamzbozi.cz/
http://www.mojse.cz/
http://www.b2bc.cz/
http://www.hledam-zbozi.cz/
http://www.naakup.cz/
http://obchodyatlas.centrum.cz/
http://www.seznamzbozi.cz/
http://www.mojse.cz/
http://www.b2bc.cz/
http://www.hledam-zbozi.cz/
http://www.najduzbozi.cz/
http://www.ceno.cz
http://www.zalevno.cz
http://www.hyperzbozi.cz 

Slovensko

najnakup.sk
pex.sk
superdeal.sk
monitor-cien.sk
porovnaniecien.sk
pricemania.sk
najdicenu.sk
Heureka.sk
nakup.24hod.sk
tovar.topshopping.sk
srovname.sk
shop-mania.sk
mojeobchody.sk
supernakup.sk/

 

 

<< Zpět