Mailsender

Mailsender je modul pro odesílání hromadných zpráv (newsletterů). Jednotlivé e-maily jsou odesílány na adresy v seznamu příjemců jednotlivě (žádný z příjemců nevidí jiného příjemce). Mailsender umožňuje vytvořit blacklist se seznamem e-mailových adres, na které se nemá e-mail odeslat s automatickou možností odhlášení a vyřazení neexitující e-mailové adresy.

Menu mailsenderu


Aktivace DKIM a SPF 

Přední poskytovatelé emailových schránek v ČR (seznam.cz, tiscali.cz, centrum.cz a další) zavádí různá opatření proto, aby dokázali rozlišit legitimní emaily od nevyžádané pošty. Tato problematika je poměrně obsáhlá a zahrnuje v sobě spoustu dílčích pravidel. Dvě z těchto opatření mohou omezit přijímání Vašich emailů schránkami daných poskytovatelů i v případě běžně zasílaných emailů (např. informace o stavu objednávky, email pro zaslání nového hesla i zcela běžnou komunikaci) – pokud nejsou dodržena určitá pravidla. Případů, kdy dochází k odmítání emailů kvůli absenci technologií DKIM a SPF, které jsou popsány dále v textu, začíná přibývat a pokud chcete docílit co největší pravděpodobnosti doručení Vámi zasílaných emailů, doporučujeme si o aktivaci těchto technologí zažádat.

O aktivaci služeb se žádá formulářem kontaktu na technickou podporu na hlavní straně administrace e-shopu.

Kompletní popis služeb naleznete na níže uvedeném odkazu

https://e4config.webczech.cz/doc/dkim_spf.pdf


Nastavení mailsenderu

V menu nastavení je třeba nastavit profil odesílatele, který použije při odesílání. Jde o hlavní nastavení, na kterém závisí to zda se e-mail odešle i to, zda bude doručen.

příklad nastavení naleznete v následujících screenech
Správnost nastavení mail serveru si vždy otestujte tlačítkem "OTESTOVAT"
Důležité je mít zatrhnutou varintu, že server požaduje ověření.
Uživatelské jméno a heslo je stejné jako při přihlašování do e-mailové schránky.
Toto nastavení je platné pro mailserver GlobeWeb. Pokud chcete použít jiný odesílací server je nutné si nastavení vyžádat od poskytovatele. 
Nepoužívejte jako odesílatele e-maily na seznam.cz, centrum.cz, gmail.com atd.. Toto bude automaticky posouzeno jako spam, protože z tohoto serveru reálně neposíláte!!!Seznamy uživatelů

Nyní je třeba si vytvořit seznamy uživatelů, kterým budou e-maily odesílány. Seznamů je možné mít tolik kolik potřebujete. Můžete oddělit registrované zákazníky, nebo udělat seznam třeba jen těch, kteří objednali určitý produkt.

Ve vytvořeném seznamu příjemců máte možnost jednotlivé e-maily zadávat ručně po jedné adrese, zadat hromadně, importovat z e-shopu podle zadaných kritérií nebo propojit s konkrétní skupinou v e-shopu, kdy se seznam aktualizuje automaticky před každým odeslánímBlacklisty

Nyní je třeba vytvořit blacklist. Zde se budou nacházet e-maily, kterým nemá být zpráva zaslána. Zároveň se do blacklistu automaticky vkládají odhlášení zákazníci (kliknutím na odkaz v e-mailu) a neexistující e-mailové adresy.

Podobně jako u seznamu uživatelů máte možnost jednotlivého přidání, hromadného přidání a přidání celé domény (pokud například vložíte doménu vyradit.cz neodešle se e-mail nikomu, kdo má za zavináčem @vyradit.cz)Šablony

Vytváření e-mailů používá klasický editor, který je použitý i pro popisy produktů v e-shopu. Pro rychlejší tvorbu jednotlivých newsletterů je možné si vytvořit šablonu, kterou následně při tvorbě mailu načtete a doplníte pouze data, která se mění. Pro odeslání e-mailu však nejsou šablony nutné a je možné podobu e-mailu vytvořit přímo před odesláním.

Vytvoření mailu

Vlastní e-mail, který se bude odesílat začnete vytvářet kliknutím na volbu E-MAILY. Zde vidíte hitorii všech odeslaných e-mailů. Pokud chcete odeslání některého z nich zopakovat a například pouze upravit nějaké detaily stačí u daného e-mailu kliknout na "upravit a odeslat znovu".

Vytvářet zcela nový e-mail začneme kliknutím na tlačítko "+vytvořit nový e-mail"

 

1) nejprve je třeba vybrat seznam příjemců z připravených seznamů (viz. Seznamy uživatelů výše). Pokračujeme stisknutím tlačítka DALŠÍ
2) Nyní je třeba vybrat blacklist obsahující seznam mailových adres, na které se nemá zasílat. Zároveň se vybere blacklist, do kterého se budou zapisovat odhlášení uživatelé na základě tohoto e-mailu. Doporučujeme využít vždy i funkci pro odstranění chybných adres. Tuto funkci aktivujete zatržením volby a zadáním adresa mail serveru, kde se schránka nachází, portu a hesla k danému e-mailu. Funkce pak v pravidelných intervalech prochází schránku a pokud nalezne e-mail, který se vrátil zpět z důvodu neexistující schránky pak jej automaticky zařadí na blacklist. Nejčastější nastavení mail serveru pro maily umístěné na serverech WebCzech  naleznete na obrázku níže.
3) Nyní se dostáváme k vlastnímu vytváření e-mailu. Pro vytvoření je možné použít šablonu nebo vytvořit e-mail ručně.

Mailsender obsahuje i možnost využívání proměnných 
Pokud v seznamu uživatelů máte vyplněné i další údaje o zákazníkovi je možné sestavit například tento mail s použitím proměnných:Po odeslání takový e-mail může vypadat:

Systém umožňuje při tvorbě mailu vložit tzv. monitorovaný odkaz. Je to odkaz, kde se sleduje zda na něj někdo kliknul. Můžete tak například sledovat na který produkt v e-mailu zákazníci reagují a kolik na něj kliklo. Nejprve je třeba si takový odkaz vytvořit. Kliknete na tlačítko VLOŽIT MONITOROVANÝ ODKAZ. Zde zadáte kam má odkaz směřovat a zda se má do editoru rovnou vložit nebo jen vygenerovat. Odkat následně můžete přidat například obrázku, textu apod. Systém pak kliknutí na tento odkaz sleduje ve statistikách.

 Odeslat testovací e-mail

Doporučujeme vždy si zaslat testovací e-mail. Máte možnost překontrolovat si jak bude odeslaný e-mail vypadat a případně odstranit chyby. Je taky možné nechat e-mail zaslat na testovací službu. Například na 
https://www.mail-tester.com/

Zde se Vám vygeneruje e-mailová adresa, na kterou testovací e-mail zašlete. Pak kliknete na tlačítko CHECK YOUR SCORE. Získáte informace o tom, jak vypadá posouzení Vášeho e-mailu z pohledu SPAMU a kvality. Není totiž problém e-mail odeslat, ale doručit. Pokud bude vyhodnocen jako spam dá se předpokládat, že se Vám moc e-mailů nedoručí.

 
4) Následně již můžete pokračovat přes doplňková nastavení až po vlastní odeslání


 

<< Zpět